DK Cosmo

Corona Virüsü İçin Maske Ve Eldivenin Önemi

İnsanlar corona virüs salgınının başladığı günden bu yana çeşitli önlemler almaya çalışıyor. Önlem denildiğinde ilk akla gelen ise yüz maskeleri ve plastik eldivenler. Peki, maske ve eldivenler insanların düşündüğü kadar koruyucu etkiye sahip mi?
Eldiven ve maskenin faydalı olduğuna dair kanıt az;
İngiliz Ulusal Sağlık Servisi (NHS) yüz maskeleri ve eldivenlerin klinik ortamda çok önemli bir rolü olduğunu belirtse de halk arasında yararlı olduğuna dair çok az kanıt olduğunu söylüyor.
İngiltere Halk Sağlığı (PHE) ve Dünya Sağlık Örgütü insanların kendilerini korumaları için eldiven veya yüz maskesi takmaları gibi önerilerde bulunmadı.
Corona virüsden korunmak için kişisel hijyen maske ve eldivenden önce geliyor.
İngiliz Independent gazetesine konuşan PHE sözcüsü “Biz halk için Covid-19’a karşı koruyucu bir önlem olarak eldiven kullanılmasını önermiyoruz” dedi ve bulaşıcı hastalıklardan endişe duyan insanların yapması gereken tek şeyin kişisel hijyenlerine öncelik vermek olduğunu belirtti.
Ayrıca Londra Imperial Üniversitesinden bir viroloji uzmanı da plastik eldivenlerin yanlış bir güvenlik hissi yarattığından endişe duyduklarını, asıl önemli olanını elleri yıkamak olduğunu ifade etti.
Kişisel hijyenimize dikkat edersek ellerimizi sık sık yıkarsak evden de zor kalmadıkça çıkmazsak yurdumuza gelen virüsden kendimizi koruruz.

Related Posts

Bir cevap yazın