DK Cosmo

Corona Virüsü Önleme Yöntemleri

Yurdumuzda da görülen virüsten korunma yöntemlerini bu makalemizde ele alacağız.
-Virüse yakalanmış ya da korona virüs şüphesi taşıyan kişilerle aranıza mesafe koyun. Uzmanlar bu mesafenin en az bir ila iki metre olması gerektiğini söylüyor.
– Ellerinizi düzenli ve özenli bir şekilde yıkayın. Ellerinizi en az 20 saniye süreyle bileklerinize kadar sabunlamayı ihmal etmeyin
.- Tokalaşma ve kucaklaşmalardan kaçının.
– Kendinizi koruyacak bazı basit önlemleri refleks haline getirin. Örneğin asansör düğmesine ya da elektrik düğmelerine parmağınızın ucu yerine dirseğinizle basın.
– Aynı şekilde ellerinizi yüzünüze sürmeyin, başkalarının yüzünü ellemeyin. Özellikle de parmaklarınızın göz, ağız ve burnunuzla temas etmesinden kaçının.
– Gerekirse eldiven kullanın. Eldivenlerinizi her gün yıkamayı ya da değiştirmeyi ihmal etmeyin.
-Elinize değil kol dirseğinizin iç kıvrımına doğru hapşırın.
Yurdumuzda oluşabilecek salgından korunmak içinde dikkatli olmalıyız;
Virüsün kitlelere yayıldığı gerçek bir salgın durumunda alınması gereken tedbirler de bulunuyor. Bu tür bir durumda günlük yaşamı kısıtlayıcı önlemler alınması ya da darboğaz yaşanması da olasılık dahilinde.
– Acil bir durumda birkaç haftayı evde geçirmenize yetecek stoklamaları yapın.
– Reçete gerektiren önemli ilaçlar kullanıyorsanız ya da ihtiyaç duyabileceğiniz reçeteli ilaçlar varsa bir aylık bir stoku evinizde   bulundurmakta fayda var.
– Bozulmayacak dayanıklı gıda ve erzak temin edin.
– Olası bir salgına çevrenizdekilerle, komşularınız ve akrabalarınızla birlikte hazırlanın. Bu hem birliktelik hissini güçlendirecek hem de daha iyi organize olmanızı sağlayacaktır.
Bu anlattıklarımızı uygularsanız kendinizi ve ailenizin virüsten korkmasına gerek kalmayacaktır.

Bir cevap yazın