DK Cosmo

Hormonal Akne Patlamalarını Azaltmanın 10 Yolu!

 

 

  1. Temiz Bir Diyete Başlayın: Temiz ve sağlıklı bir diyete geçmek, genel sağlığınızı ve hormonlarınızı olumlu yönde büyük ölçüde etkileyebilir. İşlenmiş gıdalardan, transfattan, diyet sodadan, şekerden, kafeinden, alkolden uzak durun.

 

  1. Günde İki Kere Nane Çayı için: Yeşil çay, papatya çayı vb. Gibi bitki çaylarının anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu ve sivilceyi azaltmaya yardımcı olduğu bilinmektedir, ancak nane çayı özellikle hormonal sivilceyi kontrol etmede etkilidir. Günde iki bardak saf nane çayı içmek kistik akne lezyonlarını azaltır ve iltihabı yatıştırmaya yardımcı olur. Ek olarak, hormonları dengelemeye ve hirsutizmi azaltmaya yardımcı olurlar.

 

  1. BHA (Salisilik Asit) İçeren Ürünleri Kullanın: Popüler bir beta hidroksi asit olan salisilik asit, yutturmaca yaşar ve kırılmaların azaltılmasına yardımcı olur. Ölü cilt hücrelerinin çözülmesine yardımcı olur ve cilt dokusunu pürüzsüzleştirir, aynı zamanda çatlaklara neden olabilecek gözenekleri açar. Doğru konsantrasyonda kullanıldığında cildi tahriş etmez veya kurutmaz. Birçok temizleyicide, topikal tedavide veya yüz maskesinde yaygın olarak bulunabilir. Bahsetmiyorum bile, kusurların ortaya çıkmasını önlemeye de yardımcı olabilir.

 

  1. Cilt Bakımı Rutininizi Değiştirin: Hormonal bozulmalardan muzdaripseniz, o zaman kesinlikle özellikle akne için bir cilt bakımı rutinine yatırım yapmazsınız. Bu, hormonal kırılmalarla mücadele etmek istiyorsanız, cilt bakımı rutininizi adet döngünüzün başlamasından 4-5 gün önce değiştirmeniz gerektiği anlamına gelir. Yüz temizleyici veya yüz maskesi gibi temel ürünleri değiştirebilirsiniz. Akne durumunu kötüleştirebilecek alkol bazlı cilt bakım ürünleri kullanmayın. Özellikle kopma eğiliminde olduğunuz alan için bir kil maskesi kullanabilirsiniz.

 

  1. Topikal Tedavileri Kullanın: Tüm süre boyunca düzenli olarak topikal tedavileri kullanın. Salgınların önlenmesine ve kusurların gelişmesine yardımcı olacaktır. Hormonal sivilcenin kurbanıysanız, o zaman ne zaman ve nerede salgın yaşayacağınızın farkında olmalısınız. Bu nedenle, kusurları tamamen tedavi ederken küçük sivilcelerin gelişmesini önlemek için bu bilgiyi kullanın. Kistik sivilceniz varsa, en iyisi kist önleyici tedaviler kullanmak olacaktır. Tedavileri adetlerinizden birkaç gün önce de kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

  1. Stresinizi Yönetin: Stres, hormonal seviyelerin dalgalanmasında çok önemli bir rol oynar. Stresli olduğunuzda, akne oluşumundan sorumlu olan vücuda bir stres hormonu salınır. Stresinizi yönetmek için yoga veya meditasyonu deneyebilirsiniz. Stres yönetimine yardımcı olur ve sadece daha iyi hissetmekle kalmaz, aynı zamanda hormonal seviyeyi de dengeler.

 

  1. Çayağacı Yağının Topikal Uygulaması: Çayağacı yağı, anti-bakteriyel ve antiinflamatuar özelliklerinden dolayı akne tedavisinde eski çağlardan beri popülerdir. Sivilce izlerini iyileştirmede de kullanılan harika bir bileşendir. Çayağacı yağı çok etkilidir ve bu nedenle sivilce önleyici cilt bakım ürünlerinde ve tedavilerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

  1. Probiyotikler: Kefir, kötü bakteri ve iltihabı azaltır. Laktoferrin proteini, kefire ekstra leke çıkarma gücü verir.

 

  1. Zerdeçal Maskesi: Güzellik söz konusu olduğunda yüz maskelerinde ve ubtanlarda akne izlerinden ve renk değişikliğinden kurtulmak, aydınlatmak, aydınlatmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Batı’daki insanlar, cildini eşitlemek ve hiperpigmentasyonu azaltmak için düzenli olarak kullanıyor. Zerdeçal doğru kullanıldığında antibiyotik ve iyileştirici özellikleri ile sivilce ve sivilcelerden kurtulabilir.

 

  1. Aspirin Maskesi: Ortaya çıkan bir sivilce görürseniz, bir aspirin bulun ve hayır, suyla yutmayın! Bir macun oluşturmaya yetecek kadar su ile bir aspirini çöz. Bunu o sivilceye uygulayın ve yarım saat bekletin. Sade suyla yıkayın ve kurulayın, kısa süre sonra kızarıklığın ve sivilce boyutunun azaldığını göreceksiniz.

 

Hormonal sivilce şiddetleniyorsa bir doktora görünmelisiniz. Tüm çabalar boşa gittiğinde, o zaman bir doktor konuyla başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Bir doktor, cilt bakımı rejiminizi güncelleyebilir ve hormonal akneyi kontrol altında tutmak için tıbbi bir reçete sağlayabilir. Hormonal dalgalanmaları anlamak için en iyisi bir jinekolog olacaktır. Bu nedenle, salgınları normalden daha fazla yaşarsanız, bir jinekoloğu ziyaret edin.

Related Posts

Bir cevap yazın